Den 5 juni bjuder Lindholmen Science Park in till Audiovisual Talks med spelstudion MoonHood.
MoonHood, baserade i Göteborg, släppte för knappt en månad sedan sitt första spel The Midnight Walk. Varje spelobjekt har först skulpterats för hand i lera, för att sedan 3D-skannas in i spelet och animeras i en stil inspirerad av stop motion.
Studion grundades av Klaus Lyngeled och Olov Redmalm – de kreativa hjärnorna bakom prisbelönta spel som Lost in Random och Ghost Giant. Tillsammans med ett team bestående av inte bara programmerare och designers, utan även traditionella lerskulptörer, strävar de efter att föra spelare in i mystiska världar – noggrant handgjorda i lera, kartong och andra oväntade material – för en mörkt drömlik upplevelse till konsoler, PC och även VR.
På Audiovisual Talks berättar Moonhood om skapandeprocessen bakom spelet, hur man förenar fysiskt hantverk med digitala verktyg, samt MoonHoods syn på och roll i spelbranschen. Det blir en kreativ och inspirerande stund där moderatorn Tora Stridh delar med sig av sin upplevelse av spelet, samtidigt som spelkaraktärer skapas i lera – live tillsammans med en av MoonHoods skulptörer. Vi bjuds även på spännande samtal om konstnärskapets roll i spelutveckling.